Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 26.06.2014 19:35:04 

zuziberčiny stránky

 

Čeleď Gesneriaceae

...je čeledí dvouděložních rostlin. Obvykle jsou to byliny nebo keře, méně stromy a liány, někdy rostou epifyticky.                                                         
Listy této čeledi bývají jednoduché, vstřícné. Květy jednotlivé nebo ve vrcholičnatých květenstvích, pětičetné, souměrné. Plodem je tobolka, vzácněji bobule.

Čeleď Gesneriaceae zahrnuje asi 125 rodů s přibližně 2000 druhy, které jsou rozšířeny převážně v tropických a subtropických oblastech světa, v Americe od Mexika po Chile, v Africe mimo její severní část, na Madagaskaru, v jižní Asii (Čína, Japonsko,...), v Polynésii, v Austrálii, v jižní Evropě.

V této velké čeledi najdeme i rostliny, které jsou velice oblíbené a často pěstované jako pokojové květiny. Jedná se zejména o africkou fialku, gloxinii, streptocarpus, kohlerii či chiritu.

   
                            episcia cupreata                                                                                      episcia cuprata - detail květu

 Kohleria

je původem z tropické oblasti Ameriky. V přírodě se nachází asi 50 druhů těchto rostlin. Jsou to většinou plazivé a rovné polokeřovité rostliny. Listy jsou vejčité až srdčité, bývají i jemně plstnaté. Barva listů u různých druhů je od tmavězelené s červenavou kresbou po krajích listů, jako u "Kohleria eriantha", světle zelené u "Kohleria digitaliflora", stříbřitě zelené s pásky žilek u "Kohleria amabilis". Květy jsou zvonkovité, jednotlivě i ve svazečcích. Květ může být až 5 cm dlouhý s pěti širokými okvětními lístky. Květy bývají něžně růžové, světle oranžové, purpurové až hnědavé. Barvy květů jsou velmi pestré.

 Streptocarpus

 

 

 

 

TOPlist